а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилав

мн. пилави
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19717
Јадење од варен ориз попарен со зејтин.
Англиски: risotto Турски: pilav Албански: pilaf
Употреба: Гастрономија
Изрази
(посл.) Со лаф (збор, зборови) пилав (пилаф) не се прави.
Изведенки
пилаф м.
мн. пилафи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК