а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилана

мн. пилани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9731
Работилница или фабрика каде што дрвото во трупци се пили на штици, летви, греди и сл.
Англиски: sawmill
Примери:
Парна пилана.