а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пила

мн. пили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6365
1. Направа со назабено челично сечило за сечење дрва со движење напред-назад.
Англиски: saw Албански: sharrë
Примери:
Рачна (и ракатна) пила.
2. Челична направа во форма на диск со остри запци на работ за сечење дрво, метал, камен и сл.
Англиски: circular saw Албански: sharrë
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК