а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиленце

Види и: пиле (ср.)
мн. пиленца
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10510
1. пиленце
Англиски: chick Албански: zogëz
Употреба: Деминутив
2. Галено обраќање кон некого.
Англиски: chick Албански: zogëz
Употреба: Хипокористика
Примери:
Пиленце!
3. пиле
Англиски: chick Албански: zog
Употреба: Народна поезија , Пословнично , Разговорно
Примери:
(нар. поез.) Трено, пиленце шарено!
(посл.) Секое пиленце на своето седелце (е најјако).