а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилешки

пилешка
Вид збор: Придавка
Ранг: 14172
Што е од пиле, што се однесува на пиле.
Англиски: chicken
Примери:
пилешка јанија
пилешка фарма
Изведенки
пилешко ср.