а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилило

мн. пилила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 45045
1. ведење
Англиски: hatch Албански: çelje, vizim
Употреба: Зоологија
Примери:
Овие пилиња се од едно пилило.
2. сој, род
Англиски: breed Албански: soj, lloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не е тој од нивното пилило.