а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пили

пилат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32897
1. Сече со пила.
Англиски: saw Албански: sharroj
Примери:
Во планината пилеа дрва.
2. За пилиња - се веде.
Англиски: hatch Албански: çel zogjë
Употреба: Зоологија
Примери:
Квачката се пили секоја година.
3. За змии и други животни - се размножува, се коти.
Англиски: hatch Албански: çel
Употреба: Зоологија
Примери:
Таму змии се пилат.