а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилотажа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вештина на управување авион и кораб.
Англиски: piloting
Примери:
Виша пилотажа, вештина на управување со авион, пилотирање.