а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилотира

пилотираат; пилотирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 50584
1. Управува авион.
Англиски: pilot Албански: pilotoj
Употреба: Транспорт
2. Управува кораб на определен сектор.
Англиски: pilot Албански: pilotoj
Употреба: Транспорт
3. Испитува постапка под реални околности со избрани корисници.
Англиски: pilot
Употреба: Економија
Примери:
Пилотира нова училишна програма.
Пред воведувањето на новиот систем за плаќање тој ќе се пилотира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК