а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пилот

мн. пилоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5875
1. Тој што управува авион.
Англиски: pilot Албански: pilot
Примери:
Пилот на патнички авион.
Тој е капетан и пилот-ловец.
2. Тој што го презема управувањето на кораб на извесен дел од море, езеро, река, зашто добро ги познава условите на пловидбата на тоа подрачје.
Англиски: pilot Албански: pilot
Примери:
На бродовите им е дозволено да преминат низ Босфорот само во придружба на пилот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК