а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пингвин

мн. пингвини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13176
Голема црно-бела јужнополарна морска птица, што не лета, оди исправено, но вешто плива.
Латински: Aptenodytes patagonicus Англиски: pinguin
Употреба: Зоологија