а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пинцета

мн. пинцети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21144
Метална направа со два крака во форма на маша што служи за фаќање ткиво, ситни предмети, кубење и сл.
Англиски: tweezers Германски: Pinzette