а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пион

мн. пиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11983
1. Пешак во шаховската игра.
Англиски: pawn Албански: pion, peng
Употреба: Спорт
2. Лице со кое некој се служи по своја волја.
Англиски: pawn Албански: pion
Употреба: Преносно значење