а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиперевка

мн. пиперевки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35077
народна игра
Примери:
Да се фатиш на оро да играш пиперевка.
На сред село се игра пиперевка.
Изрази
Игра пиперевка - беспоговорна потчинетост, покорност пред некого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК