а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиперолист

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тревно растеније кое има листови слични на пиперка.
Латински: Aegopodium podagraria Англиски: Goutweed Албански: lloj bari me gjethe piperiba
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК