а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пипета

мн. пипети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43841
Тенко стаклено цевче што завршува со гумена наставка за преточување на течност во мали количини.
Англиски: pipette
Употреба: Хемија
Примери:
Со пипета ми капна неколку капки врз окото.