а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пипица

мн. пипици
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично во мн.) Мушички, штетни инсекти што се јавуваат кај кокошките.
Албански: insekte te pulat
Употреба: Зоологија
2. (обично во мн.) Мушички што живеат во брашно.
Албански: flajkë në miell
Употреба: Зоологија