а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пипка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37073
Заразна болест кај кокошките.
Латински: Hemeralopia Англиски: day blindness Албански: hemeralopi, smundje ngjitëse te pulat
Употреба: Медицина
Примери:
(разг.) Пипката да те фати!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК