а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиралка

мн. пиралки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16396
Лопатка со која се бијат алиштата при перење.
Англиски: beater
Примери:
(разг.) Биј мајка со пиралка!
Жените переле со пиралка на река.
Девојката удираше со пиралката по јамболијата.
Изрази
(посл.) Пиралка - лута кучка по река.
Изведенки
пералка ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК