а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пирамида

мн. пирамиди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6383
1. Геометриско тело чијашто основа е многуаголник, а другите страни се триаголници со заеднички врв.
Англиски: pyramid Албански: piramidë
Употреба: Математика
2. Голема камена четириаголна градба со слична форма што му служела како гробница на египетскиот фараон.
Англиски: pyramid Албански: piramidë
Употреба: Историја
3. Предмет што има широка основа и е стеснет кај врвот.
Англиски: pyramid Албански: piramidë
4. Во гимнастиката - акробатска фигура составена од луѓе што се едни на други по редови и стеснета кај врвот.
Англиски: pyramid Албански: piramidë
Употреба: Спорт
5. Дрвена или железна градба на врв на планина од која (градба) се гледа убаво на сите страни.
Изрази
Пирамида на власта - хиерархија во уредувањето и организацијата на власта.