а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пирана

мн. пирани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27941
Граблива незаситна риба со остри заби.
Латински: Serrasalmus Англиски: piranha
Употреба: Зоологија