а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пирг

Вид збор: Именка, машки род
1. столб, кула, тврдина
Англиски: fortress Албански: fortesë
Употреба: Архаизам
2. вид украс
Албански: lloj stolie
Употреба: Народна поезија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК