а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пире

(едн.) пирето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13899
Густа каша од компири и др.
Англиски: puree Албански: pure
Употреба: Гастрономија
Примери:
пире од компир
пире од домати
пире од костени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК