а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пири

пират
Вид збор: Глагол, несвршен
поддувнува
Англиски: blow Српски: пирити
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
ветрето пири
Изведенки
пирка несв.
пиркаат
(дијал.) дувка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК