а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пирошка

мн. пирошки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32235
Пржено полнето печиво.
Англиски: pirog Албански: pirog, lloj byreku
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пирошки со сирење.
Руски пирошки.