а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пирува

пируваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44460
Го поминува времето на пир, се гости, обилно јаде и пие.
Примери:
(разг.) Пир пирува.
Пируваа цела ноќ.