а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пир

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28668
1. Голема гозба.
Англиски: feast Албански: festë, aheng
Примери:
Во средниот век, пак, било раширено верувањето дека на Валпургиската ноќ се случува пирот на вештерките. [извор]
2. пиреј
Англиски: weed Албански: tëharr
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК