а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писание

мн. писанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8783
1. Лошо напишан текст.
Англиски: scribble Албански: shkrim
Употреба: Иронично
2. спис, напишено дело, акт, документ
Англиски: document Албански: dokument
Употреба: Архаизам
3. Свештеното писание, Свето писмо, Библија.
Англиски: Bibel Албански: Bibla, shkrim i shejtë
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК