а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писец

мн. писци
Вид збор: Именка, машки род
1. перце
Англиски: pen Албански: penë
Употреба: Архаизам
Примери:
Писецот не му чинел.
2. Препишувач или составувач на старите ракописни книги.
Албански: përshkrues
Употреба: Книжевен збор