а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пискарало

мн. пискарала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 56065
лош писател или новинар
Англиски: scribbler
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Работеше како пискарало во сомнителни списанија.
Изведенки
пискарање ср.
мн. пискарања