а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писмено

Вид збор: Прилог
Ранг: 4831
1. Со пишување, напишано.
Англиски: written
Примери:
Писмено ќе му одговори.
2. Граматички и стилски правилно.
Англиски: correct
Примери:
Романот му е, пред сѐ, писмено напишан.