а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пис

Вид збор: Именка, машки род
нечистотија
Англиски: dirt Турски: pis
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
голем пис пред портата
Изрази
Пис на уста - зборува безобразно.