а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пис

Вид збор: Придавка
Ранг: 26566
нечист
Англиски: dirty Турски: pis
Употреба: Дијалектен збор , Неменлив збор
Примери:
пис жена
Изрази
Пис на уста - употребува безобразни зборови, зборува безобразно, погрдно.