а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

питалец

мн. питалци
Вид збор: Именка, машки род
Во пословица давалец – питалец, смисол: дарежливоста те дотерува до просјачки стап.