а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пица

мн. пици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15356
Танко печено тесто, премачкано со доматен сос и покриено со салама, зеленчук, сирење, кашкавал, јајца и сл.
Англиски: pizza Албански: picë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК