а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пицерија

мн. пицерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19456
Место каде што се приготвува и се служат пици.
Англиски: pizzeria Албански: piceri
Употреба: Гастрономија