а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишало

мн. пишала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 55353
1. писалка
Англиски: pen Албански: penë, stilograf
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
плаката и пишалото
2. Машки полов орган.
Албански: urgan i pshurrjes, karuc
Употреба: Разговорно