а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишанија

мн. пишании
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) пишано, судбина
Англиски: destiny Албански: fat, e shkruar
Употреба: Архаизам
Примери:
(разг.) Таква била пишанијата, пишанија било.
2. (мн. пишании) писание
Англиски: writing Албански: shkrim