а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишан

пишани
Вид збор: Придавка
Ранг: 9262
1. Што е изразен со писмо, писмен, напишан.
Англиски: written
Употреба: Разговорно
Примери:
пишан текст, пишан документ
пишани закони, пишани споменици
2. измочан, нечист, неквалитетен
Англиски: shitty
Примери:
(разг.) Пишан си.
Пред него мома пишана.
Изведенки
пишано прил.
Пример: Било пишано.