а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишкање

Вид збор: Именка, среден род
1. бревтање, стенкање
Англиски: moaning Албански: dihatje, fshamje
2. лелекање, офкање
Англиски: moaning Албански: ofkëllim