а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишка

пишкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Офка, лелека од болка, страдање.
Англиски: groan Албански: ofshaj, rënkoj
Примери:
Што пишкаш толку? - Сета снага ме боли.
2. Јачи од умора, напрегање, напор.
Англиски: groan Албански: ofshoj
3. За дете - мочка.
Англиски: pee Албански: shurroj