а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишманење

Вид збор: Именка, среден род
1. Се откажува од некаква намера.
Англиски: regret Албански: bëhem pishman
Употреба: Разговорно
2. каење, сожалување
Англиски: regret Албански: pendim
Употреба: Разговорно