а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишманлак

мн. пишманлаци
Вид збор: Именка, машки род
1. каење
Англиски: regret Турски: pişmanlık Албански: pendim, pishmanllëk
Употреба: Архаизам
2. Откажување од договор, од намера.
Англиски: cancellation Албански: pezullim
Употреба: Архаизам , Економија
3. Надомест од оној што се откажал од договорот.
Англиски: restitution Албански: dëmshpërblim
Употреба: Архаизам , Економија