а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишман

Вид збор: Придавка
Ранг: 11293
Што се кае, што жали.
Англиски: regretful Турски: pişman
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
(разг.) Пишман е, пишман се сторил, се чини.
(посл.) Пишман зел, пишман не зел.
Тој е пишман што се родил.