а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишталка

мн. пишталки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33162
Свирка, обично дрвена, што пишти многу.
Англиски: whistle
Примери:
Пишѕалката писна.