а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишти

пиштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4639
1. Пушта писок.
Англиски: scream Албански: piskas
Примери:
Зурлите пиштеа.
Гајдите пиштат.
Сирените цел ден пиштеа.
2. Плаче со пискот.
Англиски: scream, hiss Албански: qan me piskam
Примери:
Пишти детето.
Пишти една змија.