а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиштолџија

мн. пиштолџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Добар стрелец со пиштол.
Англиски: pistolero
Употреба: Разговорно
2. Тој што се служи со оружје, со сила во недозволени, криминални цели.
Англиски: pistolero
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изведенки
пиштолџиски прид.
пиштолџискиот