а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пиштол

мн. пиштоли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1730
1. Огнено оружје.
Англиски: pistol Албански: pistoletë, revole
Употреба: Разговорно
Примери:
Со чифт пиштоли, за појас.
2. Не поседува ништо, голтар.
Англиски: prole Албански: pa të holla, pishtoll
Употреба: Преносно значење
Примери:
(разг.) Гол како пиштол.
Изрази
(посл.) Не гибај го пиштолот да не пукне.