а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 967
пишува
Англиски: writing Албански: shkrim, të shkruarit
Примери:
Не може да пишува, не е способен за тоа.
читање и пишување
хартија за пишување, машина за пишување
начин на пишување, волја за пишување
Пишување статии, книги, песни, опери.
За пишување не го бидува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК