а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 972
пишува
Англиски: writing Албански: shkrim, të shkruarit
Примери:
Не може да пишува, не е способен за тоа.
читање и пишување
хартија за пишување, машина за пишување
начин на пишување, волја за пишување
Пишување статии, книги, песни, опери.
За пишување не го бидува.